Ochojno

wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Świątniki Górne. Założenie wsi datuje się na wczesne średniowiecze. Powstała na obszarze Puszczy Karpackiej zwanej Czarnym Lasem.

stara_mapa

Znajdujący się we wsi dom rodziny Urbanowiczów wraz z pomnikiem nagrobnym i ogrodem stanowi obiekt wpisany do rejestru zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

W Ochojnie nie mieszka więcej niż 1500 ludzi. Mimo to urodziło się tu wiele ludzi, którzy są godni uwagi…

– Michalina Stasiukowa – (1897 – 1986) nazywana jest ‚Matką Ochojan’,zapisała się w sercach kilku pokoleń mieszkańców Ochojna.Przez prawie 50 lat była nauczycielką. Przez ten czas zawsze świeciła przykładem. Wykazywała postawę religijną, patriotyczną, moralną. 11 marca 1996 r. Szkoła Podstawowa w Ochojnie otrzymała imię Michaliny Stasiukowej. W tym dniu obchodzi się corocznie Święto Szkoły –Dzień Patrona.

Franciszek Batko-urodzony w 1914 r. w Ochojnie. Nauki historyczne zakończył dyplomem (1938 r.) na UJ. Równocześnie studiował socjologię i etnografię. Uzyskał też dyplom Szkoły Nauk Politycznych przy Wydziale Prawa. Debiutował w 1939 r. w „Kuryerze Literacko Naukowym”.Po II wojnie światowej pracował jako profesor w szkołach średnich krakowskich. Artykuły zamieszczał w prasie krakowskiej, a także w tygodniku polskiej emigracji „Głos Katolicki” w Paryżu. Napisał książki o genezie powstania okolicznych wsi.

Leszek Jerzy Batko- przez 16 lat był burmistrzem Miasta i Gminy Świątniki Górne. Urodzony w Ochojnie, jako syn Franciszka Batko.

Mieczysław Urbanik -Dnia 11 grudnia 2001 roku, w wieku 82 lat odszedł od nas człowiek, który wiele długich lat dominował w naszej społeczności. Mieczysław Urbanik – właściciel tzw. „Karczmy”, znajdującej się w centrum Ochojna, przy skrzyżowaniu dróg – Kraków, Podstolice, Wieliczka.Zawsze popierał i hojnie wspomagał finansowo takie inwestycje jak m.in. budowa nowej szkoły, budowa remizy strażackiej czy remonty zabytków. Na swojej parceli od strony drogi, odrestaurował XVIII-wieczny krzyż z daszkiem.

Źródło: Wikipedia; atlaswsi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *