Raport NIK dotyczący zatrudnienia w urzędach gminy

Ojciec_ChrzestnyNajwyższa Izba Kontroli opublikowała raport. Temat: jak zatrudnia się ludzi w samorządach. Powszechna opinia, którą NIK konfrontowała z rzeczywistością, jest taka, że w urzędach dobrym elementem CV jest nieprzypadkowa zbieżność nazwisk. A poza CV: znajomości.

Ile w tym prawdy? Jak stanowi raport NIK, spośród czterech tys. urzędników zatrudnionych w skontrolowanych samorządach tylko połowa została przyjęta w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

Zdaniem Izby takie praktyki są „sprzeczne z duchem ustawy, która nakazuje zapewnienie równych szans przy staraniu się o pracę”. Słowem: złożyć CV w urzędzie i dostać tam prace jest bardzo trudno.

Oczywiście pozostaje też kwestia, na ile owe konkursy, w których obsadzano pozostałą połowę etatów, były przeprowadzone bez ich ustawiania. To stwierdzić jest bardzo trudno.

Wedle NIK samorządy nie stosują się do przepisów ustawy o pracownikach samorządowych. Dlaczego? Bo zatrudniać powinno się „głównie w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru”.

A co więcej, w części kontrolowanych urzędów „część pracowników nie była poddawana obowiązkowej ocenie okresowej”, a w połowie urzędów „robiono to zbyt rzadko lub według nieodpowiednich kryteriów”.

(jsch)

Autor:

Gądek Jacek

Źródło: Onet

Polecamy lekturę artykułu: „zatrudnianie rodziny”

A jak jest w naszej gminie? Czekamy na Państwa informacje i komentarze – mail: admin@swiatnikigorne.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *