KRAKÓW 2022

malopolska-LOGO-150x150Kraków gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku a Małopolska miejscem, w którym będą rozgrywane. Ta idea zyskała poparcie władz samorządowych województwa małopolskiego i miasta Krakowa, które aktywnie włączają się w jej rozpowszechnianie oraz w przygotowania do ZIO Kraków 2022. 8-9 czerwca 2013 r. w Małopolsce gościł Michael Payne, światowej klasy ekspert w dziedzinie marketingu sportowego. Przyjechał na zaproszenie marszałka Małopolski Marka Sowy, Jagny Marczułajtis – Walczak – przewodniczącej Komitetu Aplikacyjnego „ZIO Kraków 2022” oraz prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Celem wizyty Payne’a była wstępna ocena stanu istniejącej i planowanej infrastruktury sportowej pod kątem kandydatury Krakowa jako gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.

Michael Payne odwiedził Kraków, Oświęcim, Katowice, Myślenice, Zakopane, Kościelisko, Jurgów i Białkę Tatrzańską, a także stoki narciarskie w rejonie Doliny Demianowskiej na Słowacji. W tych miejscach zlokalizowane są obiekty sportowe, na których mogłyby być rozgrywane poszczególne konkurencje olimpijskie. Swoimi wrażeniami podzielił się podczas konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim.

Gościa specjalnego powitał marszałek Marek Sowa. – Poprosiliśmy Michaela Payne’a, który ma ogromne doświadczenie olimpijskie, o wstępną ocenę czy Małopolska może marzyć o organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Pokazaliśmy mu wszystkie miejsca, które mają być gospodarzami poszczególnych dyscyplin sportowych – mówił marszałek. Odniósł się także do wyników sondażu przeprowadzonego wśród Małopolan dla Radia Kraków. W sondażu zdecydowana większość mieszkańców jest za zorganizowaniem ZIO w Małopolsce. – To dla nas bardzo ważna informacja, że Małopolanie chcą igrzysk – dodał Marek Sowa.

O idei organizacji ZIO w Krakowie Michael Payne dowiedział się w marcu tego roku, kiedy spotkał się z Jagną Marczułajtis – Walczak, przewodniczącą Komitetu Aplikacyjnego ZIO Kraków 2022. – Wtedy opowiedziałam mu o naszej inicjatywie. Teraz, przy okazji pobytu w Polsce, zaprosiliśmy go aby zapoznał się z koncepcją organizacji i obiektami sportowymi. Dwudniową wizytę rozpoczęliśmy w sobotę Oświęcimiu, później odwiedziliśmy Katowice i Spodek, zobaczyliśmy też wszystkie krakowskie obiekty. W niedzielę byliśmy w Zakopanem i na Słowacji – mówiła Marczułajtis-Walczak.

Michael Payne podkreślał, że spędził w Małopolsce i na Słowacji dwa bardzo intensywne dni. – Jestem pod wrażeniem tego, co zobaczyłem. Kraków zachwycił mnie swoim pięknem i swoją historią. To niesamowite miejsce. Jestem zdziwiony obiektami, które już tu są i które powstają. To nie jest typowe dla miast – kandydatów, aby mieć tak dużo na tak wczesnym etapie starań – mówił Payne. – Także Zakopane zrobiło na mnie duże wrażenie. To kameralne miejsce, które tworzy unikatową atmosferę sportową, choćby dla rozgrywanych tam konkursów w skokach narciarskich.

Payne pozytywnie ocenił również trasy narciarskie na Słowacji, gdzie miałyby się odbywać konkurencje alpejskie. Podsumowując Michel Payne powiedział: – Myślę, że rozmiar tego projektu jest zadziwiający. Dla mnie idea ZIO Kraków 2022 to już nie jest marzenie, to bardzo realna wizja. Małopolska jest w stanie zorganizować igrzyska olimpijskie. Oczywiście jest jeszcze dużo do zrobienia, zwłaszcza jeśli chodzi o drogi i transport, ale wiem, że są plany w tym zakresie i jeśli zostaną zrealizowane to Kraków ma ogromną szansę na wygranie konkurencji.

6 czerwca 2013 r. MKOl oficjalnie ogłosił proces konkursowy. Termin zgłaszania kandydatur upływa z końcem października. Każdy kandydat musi wpłacić do kasy MKOl opłatę konkursową wynoszącą 150 tysięcy dolarów. Do marca 2014 r. wniosek musi być gotowy i opatrzony gwarancjami finansowymi. W czerwcu – lipcu 2014 roku MKOl oceni zgłoszone kandydatury i zatwierdzą listę. Jeśli Małopolska znajdzie się na tej liście, do stycznia 2015 roku trzeba będzie złożyć ostateczny wniosek i wpłacić pół miliona dolarów. 31 lipca 2015 r. na uroczystej sesji MKOl ogłosi miasto – gospodarza ZIO 2022.

Korzyści dla Krakowa i Małopolski

Organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku to dla Krakowa i Małopolski niezwykłe wyzwanie, które doskonale wpisze się w dalsze umacnianie pozycji Polski w Europie i na świecie. To szansa na budowanie pozytywnego wizerunku naszego kraju, przy wykorzystaniu uniwersalnych wartości sportu i towarzyszących mu pozytywnych emocji.

To także realne korzyści dla całego województwa. Organizacja ZIO 2022 pociągnie za sobą rozwój gospodarczy Małopolski, rozwój infrastruktury sportowej i komunikacyjnej Krakowa i miast regionu, w których będą się odbywać poszczególne konkurencje. Wielofunkcyjne hale i inne obiekty sportowe będą mogły służyć mieszkańcom także po olimpiadzie. A przede wszystkim – Małopolska, Kraków, Polska będą na ustach całego świata jako organizator ZIO 2022.

Organizacja igrzysk w regionie

Według planów, w Krakowie (Strefa Kraków) mają się odbyć ceremonie rozpoczęcia i zakończenia oraz konkurencje na lodzie – łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, short track, curling, hokej na lodzie, bobsleje, saneczkarstwo, skeleton. Miasta, które będą gospodarzami konkurencji olimpijskich to Kraków, Katowice, Myślenice, Oświęcim. Wioska olimpijska będzie zlokalizowana w Krakowie.

Na Podhalu (Strefa Tatry) rozgrywane będą konkurencje narciarskie: biathlon, narciarstwo biegowe, kombinacja norweska, skoki narciarskie, snowboard. Miasta, które będą gościć olimpijczyków to Zakopane, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska (Jurgów). Wioska olimpijska powstanie w Zakopanem (Olcza – rejon Zoniówki).

Konkurencje alpejskie zostaną rozegrane na Słowacji. Narciarstwo alpejskie, narciarstwo dowolne to dyscypliny, które zlokalizowane zostaną w miastach: Jasna, Liptovsky Mikulas i Poprad. Wioska olimpijska powstanie w Popradzie.

Co już zrobiliśmy?

13 września 2012 r. w Warszawie autorzy koncepcji „Kraków – ZIO 2022” Jagna Marczułajtis-Walczak i dr hab. krakowskiej AWF Szymon Krasicki, wspólnie z Markiem Sową, marszałkiem Małopolski zapoznali z jej szczegółami premiera Donalda Tuska, sekretarza stanu w kancelarii prezydenta RP Sławomira Rybickiego, minister sportu i turystyki Joannę Muchę, członkinię MKOl Irenę Szewińską oraz sekretarza PKOl Adama Krzesińskiego. Udało się zdobyć wstępne poparcie dla idei ZIO Kraków 2022.

20 października 2012 r. w Krakowie został podpisany list intencyjny w sprawie podjęcia starań o przyznanie Krakowowi roli miasta-gospodarza ZIO w 2022 roku. Dokument podpisali marszałek Marek Sowa, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i prezesi Polskiego i Słowackiego Komitetu Olimpijskiego.

8 i 9 marca 2013 r. w Bratysławie, podczas wizyty roboczej delegacji PKOl i przedstawicieli Małopolski podpisano ramową umowę o współpracy komitetów olimpijskich Polski i Słowacji.

Deklarację o przystąpieniu województwa małopolskiego do ubiegania się o organizację w Małopolsce ZIO 2022 przyjął Zarząd Województwa Małopolskiego. Deklarację wsparcia tej idei przyjął Sejmik Województwa Małopolskiego. W lipcu 2013 Sejmik WM ma głosować nad uchwałą o przystąpieniu Województwa Małopolskiego do Stowarzyszenia „Komitet Konkursowy Kraków 2022.

Aktualnie trwają konsultacje dwóch ważnych dokumentów: projektu statutu Stowarzyszenia „Komitet Konkursowy Kraków 2022, opracowanego przez radców prawnych województwa małopolskiego i miasta Krakowa, z udziałem radcy prawnego województwa śląskiego oraz projektu porozumienia pomiędzy województwem małopolskim i miastem Kraków w sprawie podjęcia wspólnych działań o przygotowaniu procesu konkursowego i promocji Krakowa i Małopolski w związku z przygotowaniami do organizacji ZIO w 2022 roku.

Inwestycje niezbędne aby ZIO mogły odbyć się w Małopolsce:

Kolejowe:

– Budowa łącznicy kolejowej Sucha Beskidzka (1 tor dł. 0,7 km)

– Budowa łącznicy kolejowej Chabówka

Drogowe (drogi wojewódzkie i krajowe):

– Modernizacja DW 957 / 958 Rabka – Zakopane

– Modernizacja DW 961 Poronin – Bukowina

– Budowa Trasy Balickiej

– Budowa drogi S–7 gr. woj. świętokrzyskiego – węzeł Igołomska

– Budowa drogi S–7 węzeł Igołomska – węzeł Christo Botewa

– Budowa drogi S7 Lubień – Rabka

– Budowa DK 47 Rdzawka – Nowy Targ

– Modernizacja DK 49 Nowy Targ Jurgów

***

Michale R. Payne – wieloletni dyrektor marketingu MKOl. Obecnie prowadzi własną firmę doradztwa strategicznego – Payne Sport – strategie medialne. Wstąpił także do zespołu zarządzającego F1 jako specjalny doradca Prezesa i Dyrektora Generalnego, Bernie Ecclestone’a. Jest również doradcą d/s marketingu Międzynarodowej Federacji Siatkówki, oraz Polskiego Związku Siatkówki.

Źródło:
Województwo Małopolskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *