Kod czerwony w Małopolsce

We wtorek 31.01.2017 r. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z fatalnym stanem powietrza wprowadził na terenie Małopolski kod czerwony (trzeci, najwyższy stopień alarmu).

Oznacza to, że mogą zostać podjęte nadzwyczajne ograniczenia: zakaz palenia w kominkach, ograniczenie ruchu pojazdów, zakaz wjazdu pojazdów powyżej 3,5 t do centrum miasta albo wstrzymanie pracy huty.

Kod czerwony obowiązuje 2 doby (do 2 lutego 2017 r. do godziny 12:00). Wiadomo, że władze zwlekały z podjęciem decyzji o wprowadzeniu III stopnia zagrożenia.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Źródło: www.dziennikpolski24.pl; www.gazetakrakowska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *