Droga na Ochojno [aktual. 07.10.2015]

droga ochojnoPoniżej mail od jednego z naszych czytelników, zapraszam do lektury:

W artykule „Droga na Ochojno [aktual. 01.10.2015]” jest napisane: „Zarząd Dróg informuje, że ze względu na trudne warunki geologiczne posadowienia korpusu drogowego niemożliwe do przewidzenia na początku realizacji inwestycji związanej ze stabilizacją osuwiska w Ochojnie oraz konieczności wymiany gruntu na znacznych głębokościach nie będzie możliwe otwarcie drogi w dniu 15 września.”
Tymczasem jeszcze przed rozpoczęciem remontu przeprowadzane były ekspertyzy (przez Przedsiębiorstwo Geologiczne S.A.), w wyniku których ustalono głębokość osuwiska na ok. 20 metrów. Już w chwili rozpoczęcia remontu było wiadome, że przyjęta metoda jest błędna. Koszt prawidłowej naprawy uszkodzonego odcinka drogi został oszacowany na 35 mln zł. co jak sądzę zadecydowało o odstawieniu tej chałtury z którą mamy do czynienia. Informacje przytoczone przeze mnie są mocno nieoficjalne – zostały uzyskane w trakcie koleżeńskich rozmów ale mówiąc szczerze nie mam powodów by w nie wątpić. Już w chwili rozpoczęcia remontu nie miałem wątpliwości, że będzie to porażka.
W obecnej sytuacji uważam, że gminie należy się pozew zbiorowy o zwrot kosztów permanentnych napraw zawieszenia.

01.10 miała być oddana do użytku piękna nowa droga. Droga jest co prawda otwarta, ale kto jechał ten widział jak wygląda. Kto nie jechał zapraszamy do obejrzenia nagrania jednego z naszych czytelników pod linkiem.

 

Poniżej komunikat Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego:

Droga powiatowa nr 2167K w Ochojnie będzie przejezdna dla ruchu kołowego od dnia 1 października 2015 roku. Z uwagi na ciągle występujące trudności ze stabilizacją osuwiska i kontynuowaniem robót budowlanych, miejscami ruch będzie odbywał się w sposób wahadłowy. Przypominamy, że na odcinku drogi będzie nadal obowiązywał zakaz ruchu pojazdów ciężarowych.
Na swoje stałe trasy zostaną przywrócone linie aglomeracyjne nr 225 oraz 915. Ponadto zostanie przywrócony stały rozkład jazdy linii aglomeracyjnej nr 215.

 

Uprzejmie informujemy, że od dnia 01.10.2015 r. (czwartek) w związku z zakończeniem remontu drogi 2167K w Ochojnie na swoje stałe trasy zostaną przywrócone linie aglomeracyjne nr 225 oraz 915. Ponadto zostanie przywrócony stały rozkład jazdy linii aglomeracyjnej nr 215.

źródło: naszewrząsowice.pl

[wpis z dnia 17.09.2015]

Zarząd Dróg informuje, że ze względu na trudne warunki geologiczne posadowienia korpusu drogowego niemożliwe do przewidzenia na początku realizacji inwestycji związanej ze stabilizacją osuwiska w Ochojnie oraz konieczności wymiany gruntu na znacznych głębokościach nie będzie możliwe otwarcie drogi w dniu 15 września.

Nowy termin otwarcia drogi planuje się na dzień 1 października 2015 roku. Zarząd Dróg oraz Wykonawca robót dołożą starań, aby otwarcie drogi nastąpiło w okresie krótszym niż planowany.
Widząc intensywność prac przy remoncie drogi, obawiam się, że następną przyczyną opóźnień będzie ochłodzenie, potem śnieg i mróz (choć wtedy grunt będzie stabilny) i otwarcie drogi przesunie się na rok wyborczy, żeby nasi włodarze mieli nową kiełbasę wyborczą. 🙂

[wpis z dnia 29.06.2015]

Po dwumiesięcznym poślizgu, Gmina poinformowała, że 1 lipca zostaje zamknięta droga na Ochojno ze względu na remont. Teoretycznie od 1 września będziemy jeździć nową, piękną drogą. Jesteśmy dobrej myśli i wierzymy, że nie będzie nieprzewidzianych okoliczności. Dzisiaj na zwężeniu drogi przy osuwisku osobowe Renault straciło oponę i prawdopodobnie wygięło felgę. No ale jeżeli na odcinku 8 metrów są trzy dziury głębokie na 20 cm, to o wypadek nietrudno.

 

 

 

[wpis z dnia 06.05.2015]

I po raz kolejny obietnica naszych włodarzy nie została spełniona. Miało być tak pięknie! Od kilku miesięcy słyszeliśmy o tym, że od kwietnia już na pewno rusza remont najgorszej drogi w naszej gminie, którą codziennie przemieszczają się setki mieszkańców naszej gminy. Nawet w ostatnim numerze najbardziej „obiektywnego ” czasopisma w Świątnikach władza o tym zapewniała. Tymczasem mamy maj i o remoncie ani widu, ani słychu. Łaskawie wczoraj kilka dziur zostało załatanych jakimś lepikiem i na tym koniec. Może Pani Burmistrz uznała, że skoro Ochojno wygrało plac zabaw w konkursie Nivea, to remont drogi byłby już dla mieszkańców zbyt dużym szczęściem i postanowiła przełożyć to na lata bliżej następnych wyborów, żeby ludzie nie zapomnieli?

48 myśli nt. „Droga na Ochojno [aktual. 07.10.2015]

 1. gosc

  zdpk – tu sa informacje o zakonczonym przetargu, sa pieniadze, jest firma, wiec to raczej kwestia czasu kiedy to zostanie zrobione? Najgorsze w tym wszystkim jest to, ze naprawione zostanie tylko (albo az) osuwisko, a te najgorsze „garby” zostana.

  Odpowiedz
  1. gość2

   Skąd wiadomo ze naprawiony zostanie tylko mały odcinek tej drogi? Mieszkańcy Ochojna i Rzeszotar – proszę o informację jak wygląda przejazd tą drogą w zimie? Zastanawiam się nad działką w ochojnie…

   Odpowiedz
   1. gosc

    Tam na stronie sa plany, ktore mozna sobie zobaczyc, i z nich (wg. mnie) wynika, ze naprawione zostanie tylko osuwisko, a tak naprawde do wymiany jest caly gorny odcinek drogi.

    Odpowiedz
 2. Ochojnianin

  @gość2 Przejazdy zimą nie różnią się specjalnie od przejazdów zimą. Z wyjątkiem silnych opadów śniegu kiedy zdarza się że mniej doświadczeni kierowcy utykają na podjeździe blokując drogę. Na szczęście droga jest odsnieżana dość szybko i dokłąnie. Zwykle powrót do Ochojna odbywa się już po czarnej nawierzchni.

  PZ

  Odpowiedz
 3. WF

  Odnośnie przejezdności w zimie to jest OK (codziennie dojeżdżałem do pracy), choć zdarza się, ze ktoś nieumiejący jeździć w takich warunkach zatrzyma się i wtedy stoją wszyscy jadący za nim.
  Zdarzają się też w takich warunkach zatrzymania autobusów MPK, lub odwołania kursów – no ale to akurat jest plus, że MPK tutaj kursuje.

  Odpowiedz
 4. Redakcja Autor wpisu

  Od kilku dni nic się nie dzieje z drogą na Ochojno. Wygląda na to, że ekipa remontowa się zmyła z placu budowy. I co teraz nasza Władzo, czyżby remont miał się przeciągnąć do bliżej nieokreślonej przyszłości ?

  Odpowiedz
  1. Ochojnianin

   A jednak coś się dzieje.. 🙂 I nie do końca rozumiem żale do ‚Władzo’ za poczynania firmy działającej na wolnym rynku. Zrozumiałbym gdyby za remont odpowiedzialna była spółka gminy. W tym wypadku jednak autor powinen przemyśleć swój wpis.
   Uprzedzając pytania i sugestie – nie, nie mam żadnego związku z UMiG. Widzę natomiast ile zmieniło się w gminie od 2007 roku. Oceniałbym te zmiany pozytywnie.

   PZ

   Odpowiedz
   1. Ala z Ochojna

    Bzdury, nic sie w tej gminie nie dzieje. Najgorsza gmina w powiecie krakowskim, gdzie są radni nie mówiąc już o wójcie.WSTYD.Mieszkam tutaj ponad 10 lat i jak kupowałam działkę to coś się tutaj działo ale teraz to zakrawa na kpinę. Czy ta pani Kułaj nie wybiera się na emeryturę.Tutaj potrzeba człowieka któremu się coś chce a nie emerytom co już mają dochody i na niczym im nie zależy.

    Odpowiedz
    1. Ochojnianin

     „Bzdury, nic sie w tej gminie nie dzieje”
     Ja nie mieszkam tak długo, ale za mojej kadencji powstała kanalizacja burzowa i chodniki w Ochojnie, naprawiono lub zbudowano przepusty i kanały zbierające wodę z drogi itd. Zbudowano salę gimnastyczną i obserwuję bardzo pozytywne zmiany w szkole. Oczywiście nie należy przypisywać gminie zasług, ale okolica OSP także zmienia się z dnia na dzień. Mimo, że mieszkam przy bocznej ulicy – tak, jest odśnieżana kiedy tylko spandnie śnieg. Kiedy mieszkałem w Krakowie nie należało się spodziewać pługu jeżeli dało się dojść pieszo do głównej ulicy. Poza tym, jeżeli porównywać bałagan jaki był w spółkach gminnych kilka lat temu do obecnego stanu – to albo Pani nie miała kontaktu z nowymi albo ma wypaczone zdanie o normalnym działaniu urzędu. Za przykład niech tylko posłuży brak protokołu podłączenia wodociąu. Formalnie nie odebrałem go, co nie stanowiło żadnej przeszkody formalnej dla ówczesnych pracowników. Bałagan był, może dalej jest ale znacznie mniejszy.

     PZ

     Odpowiedz
 5. mieszkaniec

  Co się dzieje z remontem? Jak widać i tak wszyscy olewają zakazy ruchu ale czy da się tamtędy jakoś przejechać?

  Odpowiedz
 6. gosc

  Podjechalem tam wczoraj, praca wre, kilka maszyn przekopywalo teren. Ale na pierwszy rzut oka to do konca jeszcze daleko.

  Odpowiedz
 7. Ochojnianin

  W piątek ma się rozpocząć asfaltowanie nawierzchni. Z drugiej strony na dole widziałem wczoraj stan, który może być przeszkodą w szybkim oddaniu drogi.

  PZ

  Odpowiedz
 8. Robert

  Ani powiat jako inwestor, ani firma wykonacza nie przewidziały że na osuwisku będzie niestabilny grunt. Ale dolożą wspólnie wszelkich starań żeby drogę oddać jak najszybciej do użytku. Czyli czekamy na kolejny komunikat 1 października o kloejnym terminie oddanian drogi. A miało być tak pieknie!

  Odpowiedz
  1. Redakcja Autor wpisu

   Skoro nikt nie przewidział, że grunt będzie niestabilny, to po co były odwierty i badania w zeszłym roku. Tak jest jak gminą żądzą politycy, a nie specjaliści. Normalnie jak ktoś ma swoją firmę, to zanim zainwestuje swoje pieniądze sprawdza 10 razy, czy dobrze te pieniądze wydaje. No, ale jak się rozporządza cudzymi pieniędzmi to można zaryzykować, najwyżej się nie uda. Niestety w naszej gminie dominuje ta druga opcja.

   Odpowiedz
  2. Rafał

   To faktycznie zabawne wyjaśnienie: trudne warunki na robocie pod nazwą stabilizacja osuwiska. Jak ostatnio próbowałem zmienić termin prac w jednej z agencji rządowych, to dowiedziałem się że niespodziewanym zdarzeniem w czasie prac może być lądowanie UFO, a nie normalne „problemy” wynikłe w trakcie realizacji.

   Odpowiedz
 9. :D

  Ja słyszałem że na początku do remontu tych dróg przysłano 4- rech chłopów z łopatami, także pozdro, nie widzę żeby to szybko zostało zrobione

  Odpowiedz
 10. Mieszkaniec

  Heh, remontu drogi nie widać końca, ostatnio przejeżdżając tamtędy nie było widać żadnej firmy :] bo po co naprawiać drogę która nie jest zła, ale konieczne jest zmienianie dobrego asfaltu na nowy w swiatnikach….no ale jaka władza takie efekty…

  Odpowiedz
 11. Cosówkowiec

  Nie obciążajcie Gminy zaniechaniami na tej budowie – droga jest powiatowa i to tam należy kierować zastrzeżenia.
  Co nie oznacza, że faktycznie dziwnie te prace wyglądają i budzi zdziwienie to, że wszyscy teraz nagle dostrzegli niestabilność gruntu.

  Odpowiedz
  1. Redakcja Autor wpisu

   Przypominam, że (PANI BURMISTRZ) Wanda Kułaj jest w zarządzie powiatu, więc pilotuje prace. Jest jednocześnie pełnomocnikiem ds. kontroli zarządzczej w Gminie, co może sugerować, że Gmina ma pełny ogląd w temacie i bierze odpowiedzialność za remont drogi. Droga jest co prawda w zarządzie powiatu, ale znajduje się na terenie gminy.

   Odpowiedz
   1. dabojaek

    Zarząd Powiatu nie zajmuje się konserwacją dróg. W tym zakresie kompetentną instytucją jest Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego [ZDPK].

    Odpowiedz
    1. dabojaek

     Zarząd Powiatu ma zapewne wpływ na kwestie organizacyjne, natomiast odpowiedzialność za przebieg prac budowlanych ponosi ZDPK, jak sądzę.

     Odpowiedz
     1. Redakcja Autor wpisu

      Warto spojrzeć na strukturę organizacyjną Powiatu Krakowskiego. Zarząd powiatu jest jednostką nadrzędną w stosunku do wszystkich jednostek organizacyjnych powiatu.

 12. uzytwkownik tej drogi

  Mili Państwo inwestycja leży, nie przewidzieli głębokiego wybierania gruntów? widocznie 80 tys. złotych na odwierty to mało. Patrząc z perspektywy aktualnej technologii wykonywania dróg jest to poniżej krytyki, władze kompletnie to olewają. Od 5 lat nie można naprawić drogi? Nie takie kilkupoziomowe z litego betonu drogi i wiadukty powstają a tu kawałka „brzyzka” nie mogą opanować? Tysiąc samochodów dziennie tam przejeżdza! Władzo jesteś w lesie!

  Odpowiedz
 13. Ochojnianin

  Może to dziwne, ale poważnie pytam – czy na listach kandydatów był ktoś o kim można powiedzieć „specjalista od …”, „menadżer …” ? Wydaje mi się, że jeżeli ktoś specjalistą jest, to poświęca swój czas na swój interes zamiast użerać się z ludżmi i urzędem.

  PZ

  Odpowiedz
 14. Mieszkaniec Ochojna

  Gdzie jest radny powiatu krakowskiego Jerzy Leszek Batko. Niby czlowiek z Ochojna a drogi do wlasnej miejscowosci nie potrafi dopilnowac!

  Odpowiedz
 15. Robet

  Bo to jest taktyka obronna, jak Putin ruszy na zachód to zatrzyma go droga na linii Ochojna! I tak to po raz drugi Polska powstrzyma bolszewicką zarazę ! 🙂

  Odpowiedz
  1. Robet

   Swoją drogą ciekawy jestem ile powiat dopłaci firmie Q-BUD za nieprzewidziane trudności w realizacji zlecenia. Różnica między najniższą a najwyższą ofertą wynosiła niecałe 191 tyś. pln. Zaraz może się okazać że najtańsza oferta nagle zrobiła się najdroższa.

   Odpowiedz
  1. Robert

   W powiecie kierownik który nie raczył się przedstawić petentowi twierdził że 30 września otworzą. Ale uwierzę jak przyjadę. 🙁

   Odpowiedz
 16. Ula

  Dziś rozmawiałam z kierownikiem z zarządu dróg powiatu krakowskiego. Otwarcie drogi na pewno 1-go października (chyba, że wydarzyłby się kataklizm 😉 ). Dziś leją asfalt.

  Odpowiedz
 17. Robert

  Przecież to jakaś farsa! Dwa miesiące a oni są w lesie! W tym tempie to oni do wiosny nie skończą. W powiecie powinny się za to posypać głowy!

  Odpowiedz
 18. pablo

  1) Dla mnie całe zamieszanie z prowadzeniem remontu drogi powiatowej na odcinku osuwiskowym, to jednym słowem – ŻENADA! Przeciągający się termin rozpoczęcia, zakończenia, jak również zakres wykonywanych prac i jakość – nie ma to nic wspólnego ze współczesnymi standardami prowadzenia inwestycji budowlanych. Wiem co piszę bo akurat działam w tej branży, znam również patologię w środowisku związanym z krakowskim ZDP. Byłem częstym ‚gościem’ na remontowanym odcinku i marna jakość wykonywanych prac osobiście mnie przerażała. Tłumaczenie włodarzy ZDPK o napotkanych problemach ze stabilizacją jest tylko wyrazem braku kompetencji ludzi tam pracujących. a tego typu śpiewki są mydleniem oczu mieszkańców gminy. Nikt nad tym nie panuje, kolesiostwo inspektorów z wykonawcą powoduje, że mamy to co wszyscy widzą – dramat!
  Dodatkowo nie wyobrażam sobie, że w najbliższym czasie włodarze ZDPK nie przymuszą wykonawcy prac do odtworzenia drogi na odcinku całego osuwiska, gdyż takie możliwości daje umowa!
  2) Kolejny wątek to odcinek tej samej drogi przebiegający przez Ochojno – poprzeczne przełomy i wszędobylskie koleiny zagrażają bezpieczeństwu użytkowników, a przeprowadzone prace odwodnieniowe są jedną wielką ściemą! To nie poprawia komfortu i bezpieczeństwa użytkowników, a fatalne wykonawstwo tylko pogorszyło stan drogi na tym odcinku – nakładki asfaltowe bez solidnych docinek starej nawierzchni i kiepska podbudowa skutkują zapadaniem się drogi.
  3) Czy ktoś ma jakieś informacje dot. remontu ul. Myślenickiej w Krakowie? Codziennie tysiące mieszkańców naszej gminy przejeżdża przez tę pozaklasową jezdnię, a obiecany przez prez. Majchrowskiego i radnych remont chyba oddala się coraz bardziej…

  Podsumowując uważam, że wspólnie jesteśmy w stanie zmienić katastrofalny stan dróg w naszej gminie!
  Popatrzmy chociażby na sąsiedni powiat myślenicki. Tam nie ma tak kiepskich dróg, powszechna jest kanalizacja sanitarna i deszczowa. To za nasze pieniądze, z naszych podatków utrzymujemy tych urzędowych daramozjadów i czas najwyższy zmienić stan naszych dróg.
  Postuluję o założenie społecznego komitetu odbudowy dróg gminy Świątniki Górne i wywieranie nacisków na decydentach, rozliczanie z postępu inwestycji i środków publicznych!
  Przechwalanie się przed wyborami w propagandowych pismach o wykonaniu sali gimnastycznej, czy zamontowaniu placu zabaw przez zewnętrznego sponsora jest kpiną z mieszkańców gminy!
  Kiedy większość z nas doczeka się dostępu do sieci kanalizacyjnej, kiedy będziemy mieli drogi na miarę XXI wieku, bez dziur, przełomów i kolein?? Kiedy nasze dzieci będą miały zapewnione miejsca do bezpiecznego spędzania czasu rozrywki?? To są tematy, które nas interesują i którymi można się pochwalić! Działam w branży budowlanej w kilku podkrakowskich gminach i obiektywnie mogę stwierdzić, że pod względem infrastruktury jesteśmy co najmniej 10 lat za nimi. Czas na zmiany!

  Odpowiedz
   1. Swiątniczanin- napływowy

    Jeżeli będzie amfiteatr to dla mnie Kułaj może sie tam lansowac. Nie widze problemu. Biedronka tez miała byc „be” a widze ze wszyscy zakupy robia chetnie. Poza tym nie rozumiem jednej rzeczy. Gmina ma burmistrza, rade a wszyscy czepiają sie Kułaj:) Ciekawe. widocznie postac nietuzinkowa

    Odpowiedz
 19. pawka

  popieram wywód „pabla” to wyjątkowa gmina,najpierw Batko teraz Słomka wyjątkowi nieudacznicy,fakt kolesiostwo w gminie kwitnie, a tak na marginesie buduje sie chonik w Ochojnie -Rzesztarach po trasie MPK lini 225 gdzie na odcinku prawie 1 km jest brak jakichkolwiek zabudowań,zrobie film i prześlę do NIK, mieszkańcy Rzesztar od tzw „murzynka” do skretu na Janowice po lini MPK 215 od kilku lat nie moga się doprosic budowy chodnika,dlaczego ? bo żaden koleś burmistrza tam nie mieszka,ale władza się zmieniła może wspólnie pogonimy kota p.Słomce,mówiac o tym odcinku to wyjątkowo niebezpieczny kawałek drogi,po której chodzą dzieci,osoby starsze,brak chodnika naraza ich na nieuchronne kalectwo lub śmierć w razie potrącenia przez pojazdya,a podstawowym zadaniem gminy jest zapewnienie bezpieczeństwa kazdemu mieszkańcowi z czego gmina się nie wywiazuje.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *