Gmina na 5, badanie: najlepsza obsługa inwestorów przez gminy

ikonka_gmina_na_5Zgodnie z artykułem zamieszczonym na stronie portalsamorzadowy.pl, chcielibyśmy zachęcić Państwa do zapoznania się z rankingiem dotyczącym obsługi potencjalnych inwestorów przez gminy. Jest tam też gmina Świątniki Górne, która niestety nie wypada najlepiej (299 miejsce w Polsce) mimo wzrostu zatrudnienia  w urzędzie w ostatnich latach. Zastanawiające jest to, że potencjalny zagraniczny inwestor nie uzyska kompetentnej odpowiedzi na złożone zapytanie. Brak kompetencji szczególnie widoczny jest w udzieleniu odpowiedzi w języku angielskim. Powyższe wskazuje, że polityka wspierania przedsiębiorczości na terenie gminy pozostaje tylko w sferze deklaracji.  Dla porównania gmina Siepraw plasuje się znacznie wyżej w przedstawionym rankingu (miejsce 122).

Szczegółowy ranking znajdziecie Państwo tutaj.

15 myśli nt. „Gmina na 5, badanie: najlepsza obsługa inwestorów przez gminy

 1. hmmm

  Trudno mi wyobrazić sobie zagranicznego inwestora który chciałby w coś zainwestować w naszej gminie.
  Dojazd do Krakowa – tragiczny
  Połączenie komunikacji miejskiej z Krakowem – tragiczne
  Infrastruktura internetowa – tragiczna
  Infrastruktura rekreacyjno-sportowa – tragiczna

  Niestety tylko jakość powietrza porównywana z krakowską, ale to też raczej tragedia a nie powód do dumy.

  Odpowiedz
  1. Wizard

   ad1) rozumiem że z Sieprawia do Krakowa dojazd jest o wiele lepszy
   ad2) mieszkałem przez pewien czas w Krakowie , pracuje po drugiej stronie miasta i odkąd mieszkam w Świątnikach dojeżdżam szybciej i niespecjalnie drożej
   ad3) tu zgoda, mierna konkurencja, choć ostatnio kładli światłowód więc może coś się zmieni
   ad4) zgoda,

   Odpowiedz
   1. hmmm

    1) Nie wiem jaki jest dojazd z Sieprawia do Krakowa, ale dojazd ze Świątnik do Krakowa odbywa się nieremontowaną, wąską, dziurawą drogą, na wielu odcinkach pozbawioną chodników, poboczy czy chociażby zatoczek autobusowych.

    2) Ja mam zupełnie inne zdanie. Komunikacja jest tragiczna. Trochę wina w tym i Swoszowic, bo jest to jedna z gorzej skomunikowanych z centrum dzielnic Krakowa.

    3) Wiesz coś więcej na ten temat (gdzie i kto kładł ten światłowód) ?
    Nie ma naziemnego niezależnego dostawcy internetu (tylko radiówka), a infrastruktura TPSA jest tragiczna. We wielu miejscach, mimo że dochodzi linia telefoniczna, nie ma miejsca żeby podłączyć nowych abonentów.

    Z jakością powietrza to też lipa, nie można wszystkiego na Kraków zwalać.
    Gmina w żaden sposób nie walczy ze spalającymi śmieci w piecach.
    Do tego na terenie gminy nie ma nawet stacji pomiarowej, która podawała by dane o jakości powietrza. Jednym słowem olewka tematu.

    Odpowiedz
    1. Wizard

     Nie wiem jak jest w „dolinkach” ale o jakość powietrza „na wzgórzach” bym się nie martwił bo wszystko przewiewa. Najgorsze to tylko jak sąsiad sąsiadowi (lub kilku) kopci czymś do okien. Ale to nie w kategorii jakości powietrza tylko zasad współżycia społecznego.

     Co do „światłowodu” to miesiąc temu był akcja na sieci telefonicznej wzdłuż ulic Bielowicza i Bruchanlskiego. Ekipa wchodziła do każdej studzienki w umieszczała nowe kable, jak się pytaliśmy to mówili że kładą światłowód.

     Nie tak dawno szukałem dostawcy internetu i też składałem zapytanie to różnych firm. jedna z nich powiedziała, że na jest w trakcie uzgadniania sieci światłowodów na ternie gminy Świątniki. Póki co na internet ok 40Mb/s nie narzekam.

     Odpowiedz
 2. Albert

  Popatrzyłem na to opracowanie i pomimo dobrych chęci nie da się tego inaczej pokazać jak mocna żółta kartka dla urzędników gminy. Temat z ilością urzędników był mocno poruszany w kampanii i wygląda na to, że za ilością nie idzie jakość.
  W artykule nie podano szczegółów ale urząd oceniono wg. kryteriów:
  a) witryna internetowa 8/15
  b) odpowiedz na maile w j. polskim 5/15
  c) odpowiedz na maile w j. angielskim 0/15
  Strona internetowa – moim zdaniem porażka, nie dałbym nawet 8. Poza tym każdy urząd ma obowiązek tak poradzić stronę by mogły z niej korzystać osoby niewidome i niedowidzące. Za takie niedopatrzenie mogą być poważne kary (na razie stowarzyszenia tylko kontrolują i wysyłają upominanie, ale jak to nie przyniesie skutków to będą kary). A to z angielskim to porażka. Zamiast znajomych zatrudnijcie choć jedną młodą osobę z odpowiednim certyfikatem. Wstyd. wstyd wstyd.

  Odpowiedz
 3. Ada

  Do gminy przyjmują bez angielskiego, bo żaden pracownik nie może mieć wyższych kwalifikacji niż Burmistrz, czy Pani K. Jak ktoś jest za mądry, to się nie kwalifikuje do pracy w urzędzie!

  Odpowiedz
 4. Ada

  W dzisiejszych czasach doktorat można kupić za psie pieniądze ( np. w Kenii kosztuje 300 dolarów), więc bądźmy szczerzy, tytuł o niczym nie świadczy. Teraz studia kończą ludzie, którzy kilkanaście lat temu mieliby problem ze skończeniem podstawówki. Skoro przyjmuje się już do pracy kogoś po rodzinie, to niech on chociaż będzie kompetentny (może jakieś szkolenia, kurs językowy na koszt gminy). Niech ten urzędnik będzie wizytówką, a nie pląta się po gminie i udaje, że coś robi.

  Odpowiedz
 5. hmmm

  Koledzy i koleżanki, chyba nikt z was nie wierzy że do naszej gminy urzędnicy zostają przyjęci na podstawie kwalifikacji ?! Przecież to byłoby niezgodne z polskim standardem „PL NEPOTYZM 89-15”.

  Urzędnicy naszej gminy to zapewne w większości leśne dziadki albo ich rodzina + znajomi.

  Nie wiem co gorsze, brak odpowiedzi na maila w języku angielskim czy tak słabo z odpowiedziami w języku polskim.
  W dzisiejszych czasach, kiedy komputer przestał być mitycznym urządzeniem ze świata baśni i legend, kontakt z petentem w tej właśnie formie (elektronicznej) powinien stanowić priorytet. Nie dość że jest dużo szybszą formą kontaktu, to jeszcze i wygodniejszą, zarówno dla petenta jak i urzędnika.

  Zmiana burmistrza tutaj nie pomoże, to jest raczej kwestia mentalności urzędników (urzędnik – szlachta, petent – tłuszcza, która tylko upierdliwie czegoś chce).

  Takie sprawy jak niekompetencja naszych urzędników trzeba nagłaśniać, między innymi ten portal powinien temu służyć. Trochę to przykre, ale tutaj trzeba bata, marchewki już dawno urzędnicy przejedli.

  Odpowiedz
 6. Wizard

  Widziałem w tym opracowaniu przykłady różnych witryn i wiele z tych pomysłów zasługuje na uwagę. Od zwykłych, może już dziś „starodawnych” for, gdzie burmistrz miasta (oczywiście dużo większego niż nasze, ale o to nie trudno) osobiście odpowiada na zadawane pytanie po technologie typu „wirtualny urzędnik”. A u nas co? Załatw sprawę, ściągnij formularz, błąd – nie ma takiej strony. Tyle w temacie

  Odpowiedz
  1. hmmm

   Wizard ja takie pomysły w 100% popieram.
   Problem w tym że żeby coś takiego powstało trzeba trzech rzeczy:
   * woli ze strony władz
   * kompetentnego człowieka który to zrealizuje
   * chęci używania tego przez urzędników

   Wydaje mi się że u nas brakuje wszystkiego.

   W naszej gminie jest coś takiego jak budżet obywatelski (tak ja w Krakowie)?
   Może takie rozwiązanie warto zgłosić jako projekt do takiego budżetu ?

   Odpowiedz
   1. Wizard

    Z poprzednim budżetem obywatelskim były chyba jakieś jaja i chyba ktoś go za nas wydał według własnego widzi mi się.
    Czasem się zastanawiam, czy to nie jest problem z wielokadencyjnoscia, że jk ktoś wygrał ponownie uważa, że jak było dotychczas jest dobrze i nic poza tym.

    Odpowiedz
   2. dogórynogami

    powinno być coś takiego – Fundusz Sołecki ale na specjalny wniosek W.Panującego został on nie uchwalony… z tego co pamiętam przy jednym głosie przeciw p. B.Thiera, którego notabene teraz Ochojno nie wybrała… masakra… więcej tutaj: http://swiatnikigorne.org/?p=2043

    Odpowiedz
    1. Kasiek

     A ktoś wie jak sprawa wygląda w tym roku ?

     Bo teraz nie wiem, czy to o czym pisze Wizard dotyczyło budżetu na 2014 czy na 2015 ?

     Odpowiedz
     1. Wizard

      Z podanego linku wynika że teraz będzie sprawa budżetu na 2016. Ale nie robię sobie nadziei bo bo skoro już zostali wybrani to co ich obchodzą jacyś obywatele. I jeszcze śmią im głowę zawracać i sami chcą wydawać pieniądze.

 7. hmmm

  Prośba do redakcji, czy może trzymać rękę na pulsie odnośnie Funduszu Sołeckiego ?
  Rozumiem że ten na rok 2015 jest „stracony” ale może są szanse na 2016 ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *