Jest świetnie, a będzie jeszcze lepiej …

cms-image-000023079 Zbliżające się wybory samorządowe aktywizują działania Pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Świątnikach Górnych do propagowania informacji o sukcesach swoich Przełożonych (nota bene Kandydatów w wyborach samorządowych) w środkach przekazu finansowanych z budżetu. Wątpliwości natury etycznej budzą nie tylko te działania, ale przede wszystkim łamanie obowiązku apolityczności w sprawowaniu funkcji urzędnika samorządowego.
Niestety, walka polityczna w wydaniu gminnym nie uwzględnia rzetelności w podawaniu informacji do Wyborców. Poniżej znajdą Państwo kopię 11 strony „Kuriera Świątnickiego” z informacją o adaptacji budynku nowego przedszkola samorządowego oraz dotacjach przekazanych dla przedszkoli niepublicznych.
Pani Agnieszce Światowiec w artykule o nowym przedszkolu samorządowym umknął jeden fakt tj. podania kosztów adaptacji budynku, wykupu działki i wybudowania placu zabaw. Brak wiedzy o wydaniu prawomocnego pozwolenia na budowę, jest rekompensowany Wyborcy wiadomością o planowanym dniu otwarcia przedszkola.

Czytelnikowi został oszczędzony fakt, że koszty prac, jako wydatki inwestycyjne, zostaną pokryte z budżetu gminnego, czyli z pieniędzy podatników.

Powyższe wiąże się z kolejnym artykułem Pani Edyty Jaśnikowskiej o wysokości dotacji podmiotowej dla przedszkoli niepublicznych działających na terenie Gminy. Szkopuł w tym, że gmina faktycznie dotuje tylko Uczniów zamieszkałych na terenie Gminy, dotacje udzielane dla Uczniów zamieszkałych poza jej terenem a uczęszczających do przedszkoli na terenie Gminy są refinansowane przez ościenne samorządy. W przypadku Przedszkola LENKOWO, kwota udzielonej dotacji jest zwracana przez inne gminy których mieszkańcami są uczniowie w wysokości 93,4%. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy, dotacja wypłacana na Ucznia uczęszczającego do przedszkola niepublicznego stanowi wyłącznie 75% kwoty dotacji podmiotowej dla ucznia przedszkola samorządowego i nie obejmuje ona kosztów inwestycyjnych związanych z wybudowaniem czy adaptacją obiektów budowlanych. Informacja Pani Głównej Księgowej mająca pokazać jak to samorząd dba o swoich Mieszkańców – Wyborców, nie obejmuje rzeczowej wiadomości jakie faktyczne koszty są ponoszone na edukację przedszkolną jej mieszkańców. W przypadku Przedszkola LENKOWO to 6,6 % (ok. 28.912 PLN – tylko tyle Gmina przekazała ze swojego budżetu) kwoty udzielonej dotacji (438.063 PLN). Czyli kwota 409.151 to pieniądze, które gmina otrzymała z powrotem z innych gmin, a o tym autorka tekstu zapomniała dodać. Należy nadmienić, że sposób wydatkowania dotacji jest ściśle kontrolowany przez Urzędników w tym Autorkę tekstu. Do osądu Czytelnika pozostawiam pytanie o sposób traktowania Wyborcy przez podawanie mu informacji bez kontekstu.

Całości powinna dopełnić informacja ile środków pieniężnych jest przekazywanych do innych gmin w ramach refundacji dotacji podmiotowej na małych Mieszkańców Gminy.

Lepszym rozwiązaniem wydaje się być poświęcenie przez Panią Główną Księgową (w ramach pełnionej funkcji) większej atencji dla finansów Gminy a nie wikłanie się w walkę wyborczą, poprzez podawanie informacji o wątpliwej kondycji. Budowa nowego przedszkola samorządowego będzie niewątpliwym sukcesem Gminy, lecz znalezienie źródeł jego finansowania po otwarciu z przyszłych dochodów gminnych (na pokrycie pełnej kwoty dotacji dla Uczniów a nie tylko 75% jej wysokości), bez zaciągania kolejnych kredytów, stanie się wyzwaniem.

Mam tylko nadzieję, że kolejny domniemany sukces Urzędników nie przerodzi się w katastrofę finansową.
Polityka TKM miała i ma dalszy ciąg w realiach gminnych, co niestety nie prowadzi do racjonalizowania gospodarki finansowej i powiększania dochodów bez wzrostu podatków. Przedłożenie Radzie Miejskiej projektu uchwały budżetowej przez Burmistrza, zakładającej brak wzrostu podatków lokalnych w 2015 r., nie jest jednoznaczne z jej uchwaleniem, które następuje w grudniu czyli po wyborach.
Już dzisiaj lwią część budżetu pochłaniają wydatki związane z oświatą, lecz jak widać nie są one racjonalizowane lecz stopniowo powiększa się ich udział.

Zasadnym wydaje się kolejne pytanie, co zrobiono w gminie w poprzednich 4 latach nad zwiększeniem współczynnika scholaryzacji w grupie wiekowej 2.5-6 lat ?. Pośrednio w tubie propagandowej Urzędu, znajdą Państwo odpowiedź. Scedowano ten problem na sektor prywatny, ponosząc wyłącznie 75% kosztów bieżącego utrzymania Ucznia (tylko Mieszkańca) i uciekając od kosztów inwestycyjnych.
Szeroko opisywane w Kurierze Świątnickim szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponad gimnazjalne są finansowane z budżetu państwa w formie subwencji. Gmina wyłącznie przekazuje uzyskane środki bezpośrednio do szkół.
W obecnym roku szkolnym odpadł kolejny problem dla Gminy, sześciolatkowie znaleźli się w szkołach i nie trzeba ich bezpośrednio finansować w ramach dotacji bo przeszli „na garnuszek” budżetu.
Kolejną dobra wiadomością jest powstanie na terenie gminy miejsc pracy w przyszłym przedszkolu. Przy zatrudnianiu na pewno nikt nie pBez tytułuomyśli o nepotyzmie.

16 myśli nt. „Jest świetnie, a będzie jeszcze lepiej …

 1. aw

  BAJU, BAJU I JUŻ BLISKO DO… RAJU/KORYTA… PRAWIE CAŁY KURIER POŚWIĘCONY PROPAGANDZIE SUKCESU! JESTEM OPTYMISTĄ I LICZĘ NA WYBORCÓW I ICH ROZUM 16.11.2014 TUŻ, TUŻ!
  NA MARGINESIE W TYM SAMYM KURIERZE JEST WZMIANKA O PARKU… A GDZIE ZGINĄŁ BASEN? CO Z DROGĄ MOGILANY – ŚWIĄTNIKI… JUŻ NIE WSPOMNĘ O DRODZE POWIATOWEJ ŚWIĄTNIKI – SWOSZOWICE…

  Odpowiedz
  1. M

   Pierwszy raz słyszę, żeby obecny burmistrz kiedykolwiek obiecywał basen. Wręcz przeciwnie. Na jednym ze spotkań przed wyborami obecnej kadencji sam wyjaśniał dlaczego basenu nie wybudują. Chociaż prawdą jest, że basen był obiecany… jakies 20 lat temu

   Odpowiedz
   1. hmmm

    Chodniki niech wybudują a potem baseny.
    Chociaż park byłby niezłym pomysłem.
    Fajnie gdyby można było przejść się gdzieś na spacer, bez konieczności walki o życie na poboczu drogi.

    Odpowiedz
  2. hmmm

   Zgadzam się, kurier zawsze jest jedną wielką tubą propagandową gminy, ale ten numer to już powinien nazywać się „Kiełbasa Wyborcza”.

   Stężenie bajek na stronę sięga zenitu!

   Odpowiedz
 2. Tomek

  Czytając ostatniego kuriera, mam wrażenie, że nasza gmina to kraj mlekiem i miodem płynący. Same sukcesy obecnej władzy. Nie ma żadnej rzeczy, która by im się nie udała. I jeżeli sam przewodniczący Pawłowski puszcza taką wazelinę, że w końcu (a ma już chyba z 50 lat) czuje się jak u siebie w domu, bo wcześniej był chyba na wygnaniu, no to cieszmy się i niczego nie zmieniajmy!!! 🙂

  Odpowiedz
 3. Swiątniczanin

  A ja bede głosował na Witolda Słomkę. Facet jest kulturalny sprawny w działaniu. Gmina w koncu to nie prywatny folwark jak to było za poprzednika Batko. Wszystkie sprawy urzedowe załatwiłem w miare sprawnie. Nie chce sie rozpisywac jaka to wspaniała ekipa, zawsze pewnie im mozna cos zarzucic niemniej ostatnie 4 lata oceniam jako poprawne i zamierzam dac im swoim głosem szanse na kolejne 4 lata

  Odpowiedz
 4. Tomek

  Dla mnie to brzmi jak akt uwielbienia dla obecnego burmistrza. Nie wiem jak poprzednik działał, wiem jak działał Pan Słomka i szczerze powiem po przeczytaniu komentarzy o Pan ie Batko, przyjdzie nam wybrać pomiedzy dziadostwem i jeszcze gorszym dziadostwem. Szkoda, ze Luzar sie wycofal, bo nie ma alternatywy i ktokolwiek wygra bedzie tak samo. Jedyne co przemawia za Batko to to, że Kulaj, ktora go zdradziła poszłaby w cholerę. Jesli chodzi o Słomkę, to napewno lepiej rządziłoby mu się bez Kułaj. Mógłby w końcu sam podejmować decyzje. Jest szansa, że jak Kułaj nie zostanie Radnym powiatu to może ją w końcu wywalą, bo nieoficjalnie wszyscy ją mają dosyć!

  Odpowiedz
  1. Wizard

   Też nie zagłosuje za Kułaj, bo jak dla mnie to ona nic w powiecie nie robi (nawet w Kurierze Propagandowym przez 4 lata zrobili parę metrów chodników i już się biorą do zajęcia kwestią drogi na Ochojno – jeszcze pewnie 2 kadencje i coś wymyślą). Jak obejrzałem kilka relacji z rady gminy to tylko mnie utwierdziło w niechęci do niej.
   Dla mnie WS to tylko inna wersja JLB, ale przy takim wyborze wole chyba tego pierwszego…. LJB podpadł mi, gdy w GW opisał jakoby świątniczanie nie lubią go z powodów antysemickich – i jeszcze rozesłał to wszystkim. To było żenujące i aż dziwne, że chce być burmistrzem miasta, gdzie ponoć go tak nienawidzą, jak się żalił Wybiórczej…
   A drugie to te procesy z nastolatką o wierszyk na fb. Na plus jednak dla tego pana. albo na minus następcy, należy obiektywnie dodać, że po milionie audytów, jakiś 2 latach pracy urzędników, nie udało się nic udowodnić z tego co WS zarzucał JLB. jedyna „porażka” JLB to wygrana Lewandowskiej w Strasburgu, tylko że przegranym nie jest JLB tylko państwo polskie.

   Odpowiedz
 5. CL

  Z drugiej strony dobrze mieć kogoś, kto ogarnia kasę i do tego przez kontakty w powiecie jest w stanie podsunąć pomysł remontu drogi czy budowy chodnika przy powiatówce znajomym w radzie powiatu.
  Za jej kandydaturą przemawiają akurat lata doświadczeń i kontakty powiecie. Zwykle tacy ludzie są w stanie załatwić najwięcej.
  W zasadzie nie znam żadnego innego kandydata, nie słyszałem nic o ich działaniach, więc trudno mi na któregoś z nich zagłosować. Na Pana Batkę nie zagłosuję, bo jak miałem z nim do czynienia, to miał strasznie „olewcze” podejście do mnie.

  Odpowiedz
 6. Ania

  W teorii CL masz rację i rzeczywiście tak mogłoby być najlepiej. Niestety w naszej gminie to nie działa i jest taka sytuacja jest świetna do nadużyć. Zapytaj kogokolwiek w gminie, nawet samego Burmistrza, czy wie co jest czym w budżecie? Nikt nic nie wie, bo Pani Kułaj tak zręcznie przerzuca środki z miejsca na miejsce, że nawet główna księgowa się w tym gubi. Wystarczy spojrzeć na plan budżetu na 2013 rok, gdzie na remonty i nowe nawierzchnie dróg przeznaczono 50 tys. zł. Śmieszne, prawda? Ale Pani Kułaj powiedziała, żeby się nie martwić bo tu przerzucimy z tego, tam nam zostanie z tamtego, no i radni powiedzieli że super!
  A skoro ta Pani ma takie dojścia i możliwości, to dlaczego do tej pory nic nie załatwiła z drogą na Ochojno? Czekamy, aż kiedyś pojedzie autobus z mieszkańcami i się droga do reszty oberwie. Wtedy nasza władza powie, że to nie nasza droga tylko powiatowa i nie nasza wina. A co z powracającą kwestią ronda we Wrząsowicach. Przecież przez to skrzyżowanie przejeżdża 80 % mieszkańców i drugą już kadencję nasza pani radna powiatowa nie jest już w stanie nic zrobić, a co z chodnikiem przy tym skrzyżowaniu? nie no po co mówić o tym, skoro tyle zrobiliśmy: to korytko przecież w Ochojnie, to przejście dla pieszych w Rzeszotarach, przez które przechodzi dziennie z 5 osób. Dlatego warto się zastanowić nad zmianą Radnego w powiecie, bo może jak będzie nowy to i bardziej się postara, a tak to Pani Kułaj popadła już w rutynę, a poza tym skoro do tej pory tak mało załatwiła pieniędzy w powiecie dla naszej gminy, to chyba ją poważnie tam nie traktują.

  Odpowiedz
 7. Swiątniczanin

  Prosze…. oto obiektywna informacja na temat pozycji gminy Swiatniki Górne i dokonań Obecnej Rady Gminy, Burmistrza i urzedników:
  Nie musimy narzekac na władze samorządowe z założenia. Zgadzam sie jest wiele rzeczy do poprawienia ale ta ekipa nie jest taka zła

  Sukces Kadencji 2010-2014. Ranking wspólnoty.

  z ostatniej chwili: SUKCES KADENCJI 2010-2014

  Dwutygodnik „WSPÓLNOTA” w dniu 31 października 2014 r. opublikował ranking mijającej kadencji dla wszystkich miast i gmin Polski: „Sukces kadencji – ranking Wspólnoty”.

  Zasadą przyjętą w tym rankingu jest uwzględnienie wskaźników pokazujących dynamikę zmian w minionych czterech latach. Ocenie poddany został więc postęp, jaki miał miejsce w trakcie mijającej kadencji.

  W kategorii łącznej „Sukces kadencji – podsumowanie” Świątniki Górne zajęły 25. miejsce w całym kraju i awansowały o 339 pozycje w rankingu (drugie miejsce w Małopolsce).

  Wysoka pozycja to wyróżnienie dla całego samorządu, który uzyskał ogromny awans w klasyfikacji w porównaniu z poprzednimi kadencjami.

  Świątniki Górne są jednym z dwóch miast Małopolski, które w tym rankingu znalazły się w pierwszej pięćdziesiątce małych miast całej Polski (poza nami w rankingu ujęte są Niepołomice).

  Wynik rankingu „Sukces kadencji – podsumowanie” jest sumą „sukcesów cząstkowych” na które składają się:

  1 – sukces finansowy – jak w minionej kadencji zmieniał się potencjał dochodowy budżetów samorządowych;
  2 – sukces ekonomiczny – mający obrazować zmiany w gospodarce lokalnej, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, zmiany na rynku pracy;
  3 – sukces infrastrukturalny – będący odbiciem rozwoju infrastruktury technicznej w zakresie usług, za które odpowiadają gminy;
  4 – sukces edukacyjny – wyniki szkół oraz przedszkoli.

  Dla porównania podajemy pozycję naszej gminy w poprzednich edycjach tego rankingu:

  Wskaźnik: „Małe miasta. Sukces kadencji – podsumowanie”

  Świątniki Górne:
  – lata 2002-2006 pozycja 225,
  – lata 2006-2010 pozycja 364,
  – lata 2010-2014 – obecna kadencja pozycja 25 w rankingu. — w Gmina Świątniki Górne.

  Odpowiedz
 8. Olek

  Do Świątniczanina:
  Każda statystyka jest dobra jak przyjęte kryteria. Większość rankingów zarówno w Polsce, jak i w Europie jest tworzonych na zlecenie konkretnych instytucji. Przykładem są gazety motoryzacyjne, gdzie wysokie miejsca w rankingach mają marki, które akurat „przypadkowo” wykupiły reklamę w tych czasopismach. Nie twierdzę, że tu było podobnie, ale takiego scenariusza w tym przypadku również nie można wykluczyć. Niestety taki jest rynek, a jak wszyscy wiemy dobra propaganda jest najlepsza. To nic, że mieszkańcy nie odczuwają poprawy. Ważne, że liczby mówią coś innego.

  Odpowiedz
 9. Olek

  W wypowiedzi mojej nie chodziło o to na czyje zamówienie ranking był zrobiony ( choć najśmieszniejsze jest to, że ranking powstał na zamówienie organizacji samorządowych), tylko, że wyniki rankingu mijają się z rzeczywistością i nie widać tych efektów, chyba że pozostałe gminy tak bardzo podupadły. Jakie sukcesy edukacyjne, czy infrastrukturalne ma nasza gmina.

  Odpowiedz
  1. Wizard

   Takie rankingi są na tyle nieobiektywne, że czasem proces prowadzący do takiego rozwoju trwa dłużej niż lata kadencji. Wystarczy np. że poprzednia władza coś zrobiła a obecna nie przeszkadzała.
   Ja wolałabym wiedzieć czy przez ostatnie 4 lata nam, mieszkańcom gminy Świątnik, jest lepiej lub czy są na to perspektywy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *