Modernizacja ewidencji gruntów – WAŻNE – od czytelnika

planNa nasz adres mailowy admin@swiatnikigorne.org dostaliśmy informację od naszego stałego czytelnika dotyczącą modernizacji ewidencji gruntów, informacje te dotyczą nas wszystkich – chcielibyśmy Państwa uczulić by przypilnować swego! Poniżej zamieszczamy treść wiadomości:

 

” Witam.
Myślę, że mieszkańców Świątnik powinno to zainteresować, że w tym roku nastąpi modernizacja ewidencji gruntów i budynków razem z założeniem nowej mapy.
Wynik przetargu.
http://bip.malopolska.pl/spkrakow/Download/get/id,987645.html

Poza tym, że za kilka tygodni zaroi się od geodetów, prawdopodobnie część granic zostanie na nowo ustalona. Jest to szansa, że na koszt Państwa wyprostować błędy na mapie w stosunku to stanu rzeczywistego.

Zostaną również zaktualizowane użytki gruntowe i tu dla wiele osób może oznaczać wzrost podatków, gdyż wiele działek zwłaszcza w obrębie samego centrum wciąż w ewidencji figuruje jako tereny rolne zabudowane (B-R) i podatek od nieruchomości płaci się jak za tereny rolne. W miejscach, gdzie stosunkowo niedawno wykonywana była jakaś inwestycja budowlana, tereny rolne zostały  już zapewne zlikwidowane i dla tych mieszkańców modernizacja nic nie zmieni.

Dużo tu jednak też zależy od radnych. W pewnej gminie z powiatu krakowskiego radni po modernizacji postanowili obniżyć podatki, a gmina i tak z tego tytułu zarobiła dwukrotność tego co miała rok wcześniej. Inna znów gmina zrobiła wręcz odwrotnie i podatki podniesiono. Drogi są różne. Moim zdaniem uderzy to raczej w ludzi niezamożnych, bo oni przeważnie mają spuściznę po przedwojennych gospodarstwach rolnych (dziś funkcjonuje inna definicja rolnika i chyba w Świątnikach będzie takich niewielu, co ma 1 ha przeliczeniowy). Jaka różnica jest w wartości podatku dla trenów rolnych i budowlanych to nie wiem.

Ciekawe też czy będzie miało to wpływ na najbliższe wybory.

Pozdrawiam”

Dziękujemy za troskę – wydaje nam się, że kto będzie chciał to skorzysta z informacji…

Jedna myśl nt. „Modernizacja ewidencji gruntów – WAŻNE – od czytelnika

  1. Rafał Stadnik

    Witam.
    Niestety informacja jest już nieaktualna. Umowa na modernizację opisaną powyżej nie została podpisana, a postępowanie zostało unieważnione.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *