XLI Sesja Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych

rada27.03.2014 odbyła się 41. Sesja Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych. Bardzo ciekawa i bardzo długa Rada na której poruszono wiele ważnych tematów – bezpośrednio dotyczących życia i funkcjonowania mieszkańców i gości naszej Gminy.

Najważniejszym z naszego punktu widzenia było głosowanie o NIE wyodrębnianiu środków na Fundusz Sołecki 2015 – oczywiście uchwała została przyjęta – jeszcze nie widzieliśmy by, którakolwiek uchwała zgłaszana przez Burmistrza została nie przyjęta. Ciekawe jak pojedynczy Radny tłumaczyłby swój głos zapytany o tą uchwałę, twarzą w twarz?? Jak to jest, że Pan Burmistrz w przeciągu jednego posiedzenia, jednej godziny, najpierw rezygnuje z gwarantowanego zwrotu do budżetu gminy 30.000 złotych (gdyż jest to założeniem Funduszu Sołeckiego), a za chwilę zarzeka się, przy tylko możliwym zwrocie tej samej kwoty z ministerstwa sportu dot. remontu boiska w Rzeszotarach, że nigdy nie mógłby zrezygnować z możliwości uzyskania takich środków dla Gminy?? Najbardziej podobał nam się argument (jeden z wielu) Pana Radnego Thiera, że jest rok wyborów i można by wyodrębniając fundusz, dać coś ludziom… Tak więc w tym roku po raz kolejny, nasza Gmina będzie w tej mniejszości gmin bez Funduszu Sołeckiego – uchwała została przyjęta przy tylko jednym głosie przeciw! (dyskusja na nagraniu od min. 29:30 do 40:30) Szczegóły o Funduszu Sołeckim w naszym artykule z dnia 24.03.2014.

Rozmawiano też, o problemie naprawy dróg po wykopie kanalizacji we Wrząsowicach i po raz kolejny zapewniono, że będzie naprawiona nawierzchnia po zakończeniu prac ziemnych na wszystkich odcinkach – jesteśmy jednak po rozmowach z Panem Kierownikiem Budowy na realizowanej inwestycji i przyznał, że będą naprawiać nawierzchnię – ALE TYLKO 120 CM SZEROKOŚCI – PO WYKOPACH – na pytanie – Czemu nie całość? Przecież to bez sensu – ul. Kraśnik jest zrujnowana, aż szerzej niż pas jezdni! – odpowiedział, że tak mają w umowie i Gmina nie dogadała się z nimi i nie chce dopłacić…

Co do kanalizacji jedna z Pań Radnych podjęła też problem (dotykający jej osobiście), że nie zostają poprowadzone przyłącza do granicy działki – zapytaliśmy też o to i uzyskaliśmy zapewnienie, że w granicy każdej działki jest studzienka lub przyłącze i polecono nam sprawdzić granice działki, gdyż często bywa tak iż jezdnia zajmuje pas działki i fizycznie studzienka jest już na działce ale nie przy ogrodzeniu… 😉 Zapytaliśmy jak to wygląda w innych gminach – Pan Kierownik przyznał, że to nie wszystkim się opłaca i musiałby zostać zaplanowany w umowie udział własny mieszkańców np. w kwocie 3000 złotych i wówczas wszystkie domy były by przyłączane z urzędu.

Poruszano wielokrotnie problem oczyszczania rowów, standardowo brak chodnika przy szkole w Ochojnie, prośbę o wymalowanie znaków poziomych na skrzyżowaniu we Wrząsowicach oraz przegłosowano wszystkie uchwały zgodnie z porządkiem obrad.

Nie było czasu na dyskusję na temat propozycji Stowarzyszenia Zielone Światło Dla Wrząsowic – mianowicie propozycji uchwalenia prawa dla możności zgłaszania projektów własnych umów przez mieszkańców – ustalono, że dyskusja zostanie podjęta na następnym posiedzeniu.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania video z XLI Sesji Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych.

Jakość nagrania wydaje się coraz lepsza z Rady na Radę – Przepraszamy z SZUM w tle ale nie wypada nam uciszać Radnych…

5 myśli nt. „XLI Sesja Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych

 1. Rafał

  To przykre jak niedawne hasła wyborcze (społeczeństwo obywatelskie itp) zaczynają teraz uwierać…
  Te gadki o demokracji są zabawne i nic poza tym. Najlepiej świadczą o niej wyniki głosowań, o których mowa w tekście. No cóż niektórym tyle „wolności” wystarcza.
  Może prorocze słowa są w przedziale 34’10” do 34’40”, dodam tylko że opis dotyczy wszystkich wybieralnych władz samorządowych, nie tylko Rady.
  Jednocześnie dziękuję Panu Bogdanowi (z którym mamy rozbieżne poglądy), a który nadal chce mówić o rzeczach, o których inni nie chcą słuchać… to się ceni.

  Odpowiedz
 2. spacerowicz

  kanalizacja nie idzie pod ul. Spacerową we Wrząsowicach tylko w większości obok – czytaj bez naruszania „asfaltu” – czy wiadomo jakiś konkretny termin kiedy Gmina zamierza wyremontować tą nawierzchnię bo lata lecą, dziur przybywa, a wybory tuż tuż!!! pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. spacerowisz_2

   Za to idzie pod ul. Kraśnik, która została zryta, a zerwany asfalt zastąpiono …. ziemią.
   I tak niby miało być do lata tego roku, ale teraz już nic nie wiadomo.
   Jestem pełen podziwu dla ‚genialnej’ osoby decyzyjnej, która zdecydowała żeby kosztem zniszczenia drogi dojazdowej umożliwić podłączenie kanalizacji czterem posesjom, ale już nie przewidziała że tą drogę trzeba by w miarę szybko naprawić.
   Ciekawe jak szybko znalazły by się pieniądze na remont nawierzchni gdyby rozkopano drogę przed urzędem gminy albo przed domami szanownych członków rady?
   Przecież to jest paranoja, mało gdzie tak olewa się mieszkańców.
   Zniszczone zawieszenie w samochodach, trudności z przejazdem wózkiem .. e tam.. niech się mieszkaniec martwi, przed wyborami pogłaszczemy go tylko po ramieniu, pokiwamy głową jaki on to biedny, powiemy że w przyszłej kadencji będziemy walczyć o jego dobro i głosuj ‘ciemnoto’…
   Najgorszy do tego jest jeszcze brak informacji, nikt nigdzie nie poinformował kiedy i w jaki sposób droga ma zostać naprawiona.. po prostu, nas ma to nie interesować, jak łaskawie zrobią to zrobią a nam nic do tego.

   Nie możemy zostawić tak tego tematu, w innym przypadku będziemy jeszcze przez kilka lat jeździć taką drogą.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *