Wniosek o udostępnienie kart osuwiskowych – a jednak upubliczniono!

osuwisko_ochojnoW styczniu złożyliśmy do Urzędu Miasta i Gminy Świątniki Górne wniosek o udostępnienie kart osuwisk oraz mapy topograficznej uwzględniającej osuwisk. Dostaliśmy odpowiedź odmowną, lecz dla chcącego nic trudnego! I tak – można, tylko inną drogą…

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z terenami osuwisk oraz terenami zagrożonymi ruchami masowymi poprzez aplikację: geoportal.

Poniżej prezentujemy pisma wymieniane w tej sprawie – jednocześnie dziękujemy Urzędnikom Naszej Gminy za kolejną owocną współpracę!

osuwiska-ost

pig

*

19.02.2014

*

Osuwiska są bardzo dużym i poważnym problemem na terenie naszej gminy, stąd nasz wniosek był motywowany zwiększeniem przejrzystości i łatwości w dostępie do informacji – nie chcemy dopuścić do kolejnych „nietrafionych” inwestycji. Poniżej zamieszczamy odpowiedź.

Dodatkowo w oczekiwaniu na plan zagospodarowania przestrzennego (z uwzględnieniem osuwisk), MY zamieszczamy to co jesteśmy w stanie, czyli otrzymaną od Pana Jerzego -naszego czytelnika – kartę osuwiska w Ochojnie.

odp_karta_osuwiska

3 myśli nt. „Wniosek o udostępnienie kart osuwiskowych – a jednak upubliczniono!

 1. Kunzite

  Czyli „czekaj tatka latka”. Miejscowy plan może utknąć przy byle uzgodnieniach, a ludziom może się stać krzywda. Nie muszą udostępniać mapy tylko wystarczy podać lokalizacje osuwisk – na mapę sam mogę sobie nanieść. Poza tym wykorzystanie np w gminny portalu mapowym tych informacji nie narusza praw autorskich, bo nie ma potrzeby udostępniania całych map tylko nanieść na obecną mapę lokalizacje tych osuwisk. Przecież to robota na godzinę dla firmy która obsługuje ten portal…

  Odpowiedz
 2. Wojtek

  Tylko że nic upubliczniać nie musieli, bo już wszystko było dostępne na portalu SOPO. Wystarczyło tylko podać link po zapoznaniu się z regulaminem aplikacji gdzie jest jasno napisane, że dostęp jest powszechny i bezpłatny. Ale dobrze, że komuś z gminy jednak chciało się podrążyć temat i link do aplikacji znalazł się na stronie głównej Gminy.

  Odpowiedz
  1. swiatnikigorne.org

   Link do tej aplikacji Gmina dostała (przez przypadek) podany na tacy od Państwowego Instytutu Geologicznego, wnosząc na naszą prośbę o upublicznienie innych map, Oni w odpowiedzi (j.w. w piśmie) polecili korzystanie z geoportalu. Niemniej jednak liczy się efekt i fakt, że chcieliśmy żeby każdy miał dostęp do mapy terenów zagrożonych i teraz ma – a nawet osiągnęliśmy więcej bo krótką wzmiankę na ten temat zamieściła oficjalna strona – szkoda tylko, że nie powołali się na nas jako inicjatorów… ale do tego też jeszcze dojdziemy 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *