Zapraszamy do Kęt na darmową wystawę „Historia Polski według komiksu”

na_strone_komiksKomiks jest niezaprzeczalnie częścią wielkiej wielokulturowej mozaiki w sztuce czasów, w których przyszło nam żyć. Coraz częściej wykorzystuje się go do opowiadania o przeszłości. Jak się to robi o tym opowie wystawa czasowa Wojciecha Łowickiego „Historia Polski według komiksu” zorganizowana w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Wernisaż wystawy, na który oczywiście jak zawsze wstęp jest wolny, odbędzie się we środę 19 lutego br. o godz. 17.00. Będzie to ogólnopolska premiera tej wystawy.

Wystawa ma nie tylko uczyć (fakty, daty), ale także w możliwie atrakcyjny sposób pokazać historię. Ma za zadanie nie nudzić – jak zwykłe podręczniki historii mają w zwyczaju czynić, a zaciekawiać do dalszej przygody z nauką. Dowiemy się tutaj o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do  państw europejskich. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą także prezentować i martyrologiczną część dziejów naszego kraju, gdyż sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj. Prezentowane będą prace m. in. Adriana Madeja, Andrzeja Janickiego, Bartosza Słomki, Dagmary Matuszak, Grzegorza Rosińskiego, J. Michalskiego i W. Nawrota, Jacka Fedorowicza, Jakuba Rebelka, Jerzego Wróblewskiego, Krzysztofa Wyrzykowskiego, M. Kobyleckiego, Marka Szyszko, Sławomira Jezierskiego, Witolda Parzydło. 

Ekspozycja skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Oglądanie ekspozycji można potraktować jak kolorową lekcję historii. Zapraszamy zatem również całe klasy i zorganizowane grupy. Nie zapominajmy także o – po prostu – miłośnikach komiksu, gdyż na wystawie przykłady najlepszych osiągnięć tej dziedziny sztuki od dzieł pierwszych do powstałych współcześnie (łącznie z przykładami oryginałów prac i dedykacji dla widzów od samych artystów).

Wystawę czasową „Historia Polski według komiksu” będzie można oglądać bezpłatnie od 20 lutego do 16 marca 2014 r. w godzinach otwarcia muzeum.

Serdecznie zapraszamy !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *