Ku większej przejrzystości Gminy Świątniki Górne – [aktual.01.08.2014]

bipWzorując się na naszym zaprzyjaźnionym portalu z Nowej Wsi w Gminie Kęty postanowiliśmy wystosować odpowiednie pismo z prośbą o upublicznienie rejestru umów zawieranych przez naszą Gminę – zapraszamy do zapoznania się z dokumentami.

Zgodnie z obietnicą nasza Gmina cyklicznie publikuje rejestr zawieranych w danym kwartale umów. Dzięki czemu wszyscy możemy „czarno na białym” monitorować w jaki sposób i na co wydawane są nasze środki. Spis w wersji elektronicznej znajdą Państwo tutaj.

*

5 maj 2014

*

Po długim oczekiwaniu i kolejnym piśmie wysłanym za pomocą epuap – historia zakończyła się Happy Endem!

W dniu 30.04.2014 nasza gmina dołączyła do tych oświeconych i został opublikowany, w wersji elektronicznej rejestr umów zawartych od początku 2014 roku z wyszczególnieniem kwot, dat, podmiotów i zakresu realizowanej usługi. Gratulujemy i dziękujemy!

Rejestr umów w ujęciu kwartalnym znajda Państwo tutaj! Liczymy na sumienne publikacje i życzymy troszkę szybszej realizacji  – „pierwsze śliwki robaczywki”

 [Aktual. 23.04.2014]

Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas chęć współpracy ze strony naszej Gminy. Obiecujące były też namacalne kroki poczynione przez Gminę na stronie Biuletynu Informacji Publicznej – została utworzona podstrona „Rejestr Umów”. I tak codziennie odwiedzamy ową podstronę z nadzieją, że może już? a tu nic – próbowaliśmy nawet z innego komputera z myślą, że może nie mamy jakiejś „wtyczki”, dzięki której udało by nam się wklikać w I kwartał, który już dawno minął, a obiecanego rejestru nie ma. Wysłaliśmy już zapytanie w tej sprawie do Gminy – mamy nadzieję, że prędzej zostanie zamieszczony rejestr, niż zostanie nam udzielona odpowiedź! P.S. przypomnimy, że dzięki opublikowaniu rejestru z zeszłych lat nasza Gmina znalazła się na liście gmin i instytucji jako 19 w całym kRaju, lista dostępna tutaj.

[Aktual. 28.02.2014]

Bardzo serdecznie polecamy lekturę dokumentów otrzymanych przez nas od Gminy. Musimy przyznać, że otrzymaliśmy je bardzo sprawnie i bez kłopotów za co bardzo dziękujemy, zwłaszcza (za nakład pracy) Pani Agnieszce. Smutny jest fakt, że w XXI wieku, w nowoczesnej Gminie rejestr miał formę „zeszytu” i wyglądał tak jak wyglądał. dostaliśmy równocześnie zapewnienie, że forma odręcznego zapisu, bardzo mało czytelna, nieprzejrzysta i bez możliwości filtrowania danych odchodzi do lamusa i od tego roku będzie prowadzony rejestr w formie komputerowej i będzie cyklicznie publikowany na BiPie

***

[Aktual. 19.02.2014]

***

Poniżej zamieszczamy oficjalne pisma jakie otrzymaliśmy na prośby o udostępnienie prowadzonego przez NASZ Urząd rejestru umów. Pisma bardzo optymistyczne – niemniej jednak nakazujące wykazanie cierpliwości. Nie bardzo rozumiemy co może być informacją wrażliwą w umowie zawieranej przez Publiczny Urząd (przypominamy, że takie umowy, jak i przetargi mają charakter jawny, a przedsiębiorca zawierający ją również automatycznie zgadza się na upublicznienie ogólnodostępnych danych firmy – np. tutaj.)  Pozytywem jest deklaracja, że bieżący rejestr będzie upubliczniany na bieżąco w Bipie.

Beata SkalskaAgnieszka

***

30.01.2014

***

Cel jest ambitny, ale szczytny! Publikowanie z kim i za ile Gmina zawiera umowę powinno jeszcze bardziej zracjonalizować gospodarowanie publicznymi funduszami i przyczynić się do tego, że w gminnym budżecie znajdą się pieniądze na sprawy ważne dla mieszkańców.

Mało tego – proponowany przez nas rejestr zawierałby datę rozpoczęcia i zakończenia inwestycji w związku z tym mieszkańcy mogliby monitorować skuteczność firm z wywiązywania się z umów.

Pismo zostało złożone wczoraj – jak tylko dostaniemy odpowiedź zamieścimy ją na naszym portalu – już co raz więcej gmin w Polsce pokazuje, że da się upublicznić elektroniczny Rejestr Umów – zawieranych w imieniu Mieszkańców – dla Mieszkańców i  za ich pieniądze!

2 myśli nt. „Ku większej przejrzystości Gminy Świątniki Górne – [aktual.01.08.2014]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *