Zmiany w systemie gospodarowania odpadami 2014

Smietnik-na-ciasteczka,Ulica-Sezamkowa,0009_600_hZmiany od 1 stycznia 2014 roku w systemie odbioru i zagospodarowania odpadów w Gminie Świątniki Górne.

Po przeanalizowaniu pierwszego półrocza, zgodnie z obietnicą od 1 stycznia 2014 roku Gmina wprowadza dla wszystkich mieszkańców obniżkę opłaty za śmieci średnio o 28 % oraz tak modyfikuje system, aby był on prostszy i bardziej sprawiedliwy.

Wybrany przez Radę Gminy system obliczania wysokości opłaty za śmieci oparty na ilości zużytej wody, dał ich zdaniem możliwość wyeliminowania problemu „wyludnienia”, z którym borykają się inne Gminy. Mówiąc krótko nie ma sensu zaniżać w deklaracjach ilość mieszkańców gospodarstwa domowego kosztem niższej opłaty.

System wodny natomiast daje pole do popisu urzędnikom, którzy zaokrąglają deklarowane zużycie wody w sposób wygodny dla nich. Mało tego ja sam byłem przez dziesięć minut przekonywany, że moje zużycie jest nie możliwe i że muszę mieć większe… i chciano mi je na siłę (wbrew prawdzie i stanowi faktycznemu) pomnożyć razy 9!!! Podsumowując przestrzegam przed ślepemu zawierzaniu urzędnikom, którzy powinni stosować te same zasady dla każdego petenta – bierzemy dane z deklaracji to z deklaracji – a jak wymyślamy komuś według prywatnego widzimisię to wymyślamy WSZYSTKIM!

Deklarację do pobrania zamieszczamy tutaj.

 

 

Jedna myśl nt. „Zmiany w systemie gospodarowania odpadami 2014

 1. Rafał

  Ja mam własną studnię i deklaruję zużycie na podstawie odprowadzanych (wywożonych) ścieków. Jest ono niższe niż „średnia” proponowana przez Gminę, ale nie zostało zakwestionowane w mojej deklaracji.
  A co do średniego zużycia wody na małopolskich wsiach, to polecam lekturę roczników statystycznych:
  http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1726_PLK_HTML.htm
  są one znacznie niższe niż te proponowane przez Gminę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *