Powstała Metropolia Krakowska

euroKraków i sąsiednie gminy chcą wspólnie pozyskiwać unijne fundusze na ważne dla regionu inwestycje. W tym celu powstanie stowarzyszenie Metropolia Krakowska – poinformował we wtorek urząd miasta Krakowa. Stowarzyszenie, oprócz Krakowa, skupiać będzie przedstawicieli 13 gmin: Biskupice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki.

Międzygminne stowarzyszenie Metropolia Krakowska zamierza realizować terytorialne przedsięwzięcia wspólnie z województwem małopolskim.

Przedstawiciele samorządów spotkali się we wtorek w magistracie, aby uzgodnić statut stowarzyszenia Metropolia Krakowska. Na przystąpienie do niego muszą się zgodzić rady poszczególnych miast i gmin. „Po przyjęciu uchwał przez poszczególne samorządy rozpocznie się procedura rejestracji stowarzyszenia” – poinformował po spotkaniu zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel.

Międzygminnym stowarzyszeniem będzie kierować zarząd z prezydentem Krakowa na czele. W jego skład wejdą też zastępca prezydenta oraz burmistrzowie Wieliczki, Zabierzowa oraz Świątnik Górnych.

Podczas spotkania uzgodniono, na co stowarzyszenie Metropolia Krakowska będzie pozyskiwać unijne środki. „Chodzi o wspólne przedsięwzięcia, finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego” – mówił Trzmiel i dodał, że mają to być zadania ważne zarówno z punktu widzenia miasta, jak i gmin. Dofinansowane projekty nie będą mogły być oderwanymi od siebie, punktowymi inwestycjami, lecz wzajemnie powiązanymi i komplementarnymi projektami.

Gminy skupione w nowym stowarzyszeniu chcą realizować zadania za kwotę ok. 230 mln euro, czyli za blisko 1 mld zł. Najwięcej z tych środków – 55,7 proc. – ma być przeznaczone na transport, czyli budowę dróg, kolei aglomeracyjnej i tzw. transport niskoemisyjny, np. parkingi, ścieżki rowerowe. Prawie 24 proc. mają pochłonąć zadania związane z usługami publicznymi (zdrowie i edukacja) i rewitalizacją ubogich obszarów miejskich i wiejskich. 20,4 proc. kwoty ma być przeznaczone na niską emisję.

Stowarzyszenie Metropolia Krakowska powinno rozpocząć działalność mniej więcej za pięć miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *