PROJEKT STARA SZKOŁA – Zielone Światło dla Wrząsowic [Aktual. 17.01.2014 – GALERIA]

stara szkołaW dniu 20.09.2013 przedstawiciele Stowarzyszenia przedstawili na Sesji Rady Miejskiej swój projekt ocalenia budynku Starej Szkoły.

 

(17.01.2014)

Niestety niewiele się dzieję w tej sprawie, mało tego jest co raz gorzej – budynek z każdym dniem niszczeje (pomimo łaskawej zimy) popada on w coraz większą ruinę. Przypominamy, że poprzez zaniedbanie jakim jest pozwalanie na pogorszenie stanu budynku, grozi odpowiedzialność karna – właścicielem budynku jest Nasza Gmina i to na niej spoczywa OBOWIĄZEK zadbania, zabezpieczenia i zagospodarowania… może nie wszyscy wiedzą, o którym budynku mowa, tak więc zapraszamy do obejrzenia galerii:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Slideshow HTML Generator by WOWSlider.com v3.8

*

(27.11.2013)

Rada Miejska wysłuchała stanowiska i po dyskusji skierowała je do dalszych prac. Jako Stowarzyszenie lub mieszkańcy nie mamy, w obecnym Statucie Gminy, prawa do inicjatywy uchwałodawczej. Burmistrz Miasta i Gminy Świątniki Górne, zaproponował więc, aby Rada po dokładnym zapoznaniu się z przedstawionymi materiałami, spotkała się ponownie za około dwa tygodnie, w celu podjęcia decyzji odnośnie inicjatywy. Czekamy więc na decyzję Rady.

Poniżej prezentujemy treść dokumentu, który był podstawą  stanowiska na Sesji Rady. W związku z tym, że narosło wiele niedomówień na temat akcji ratowania budynku Starej Szkoły, prosimy wszystkich o zapoznanie się z oficjalnym stanowiskiem Stowarzyszenia.

 

Wszystkich zainteresowanych dokumentem i samą akcją, zapraszamy na spotkania Stowarzyszenia do Klubu Młodzieżowego we wtorki, o godzinie 20tej. Będzie możliwość zapoznanie się z propozycjami i podyskutowania o nich i wparcia tej Społecznej Inicjatywy.

Prosimy o kontakt osoby znające temat na bieżąco, celem aktualizacji: admin@swiatnikigorne.org lub przez komentarze pod artykułem.

 

 

 

9 myśli nt. „PROJEKT STARA SZKOŁA – Zielone Światło dla Wrząsowic [Aktual. 17.01.2014 – GALERIA]

 1. Jarek

  Witam, jak rada odbyła się 20.09.2013 to dwa tygodnie później tj. 4.10.2013!? czyli decyzje powinny już być – może przydało by się to zaktualizować?? ZŚDW – dostaliście jakąś odpowiedź?

  Odpowiedz
  1. Wojtek

   Niestety, odpowiedzi wciąż nie otrzymaliśmy. Jeśli coś się w tej kwestii zmieni na pewno informacja pojawi się na stronie Stowarzyszenia.
   W naszej Gminie jest ten problem, że mieszkańcy nie mogą złożyć Radzie swoich własnych projektów, możemy jedynie przedstawić swoje pomysły w wolnych wnioskach, a to w żaden sposób nie zobowiązuje Rady do zajęcia się czy dyskusji nad zgłoszonym projektem. Jest to o tyle śmieszne, że zbierając odpowiednią liczbę podpisów można złożyć projekt ustawy w Sejmie RP (choćby w sprawie niedawnego referandum odnośnie szkolnictwa), a w Gminie Świątniki Górne mieszkańcy nie mogą tego zrobić. W tej sprawie też złożyliśmy pismo, ale dostaliśmy odpowiedź odmowną.

   Odpowiedz
  2. zbyszek

   W naszej gminie niestety standardem jest nieodpowiadanie na trudne pytania ( a nuż ktoś sobie odpuści). I nie ma dla Kułajki czy Słomki znaczenia, że ustawa nakazuje im odpowiadać na pisma niezwłocznie, a w trudnych przypadkach nie później niż do 30 dni. To tylko pokazuje, że oni ciągle myślą że są bezkarni.

   Odpowiedz
 2. swiatnikigorne.org

  To faktycznie paradoks – a jeśli chodzi o odpowiedź odmowną to trochę nas to nie dziwi – to przecież dodatkowa praca… może jednak trzeba by przypomnieć Panu Burmistrzowi o jego osobistej propozycji zapoznania się z tematem i powrotu do rozmów „za około dwa tygodnie”. ps mieliśmy kiedyś taki pomysł żeby nagrywać Sesje Rady Miejskiej i publikować je w internecie (choćby na naszym portalu) ale jakoś to ucichło… – może warto by to jednak robić? W końcu treść obrad jest jawna i publiczna, więc mamy do tego prawo…

  Odpowiedz
  1. Wojtek

   Przypominamy, przypominamy:)
   Umieszczenie nagrań z sesji w internecie było by fajną sprawą, na pewno było by „ciekawie”:) Ale jakoś trudno mi uwierzyć, żeby się na to zgodzono. Już nawet nie ma stenogramów szczegółowych jak kiedyś, tylko jakieś takie skrócone, ciekawe dlaczego, czyżby nie wszystko nadawało się do opublikowania?

   Odpowiedz
   1. Piotr

    Byłem kiedyś na sesji i widziałem jak to wygląda. Z całym szacunkiem, ale jak dla naszych radnych największym „problemem” było to, że ciastka są nierówno rozłożone na stołach, to o czym my mówimy? Gdybyście posłuchali naszych radnych, to zobaczycie, że najważniejsze sprawy to kluby sportowe, strażacy, zapchane rowy, czy gdzieś tam niewykoszona trawa. A gdy mówi się np. o źle napisanej uchwale i chce się to z nimi wyjaśnić, to np. taki Pan Małucha od razu składa wniosek o zamknięcie dyskusji. Czy chcemy, żeby nasi Radni tak pracowali? Najlepiej zamknąć dyskusję! Po co zrozumieć? Dlatego co roku przechodzą bez problemu uchwały budżetowe i nawet takie buble jak 50 tys. zł na całoroczne utrzymanie dróg, bo nasi niektórzy radni w ogóle nie mają pojęcia o co w tym wszystkim chodzi (ciastka są ważniejsze!)

    Odpowiedz
 3. swiatnikigorne.org

  Wstęp mieszkańców na sesje rady gminy – prawo do nagrywania posiedzeń. Udział mieszkańców w posiedzeniach rad gmin i miast i ich komisji staje się coraz bardziej powszechny. Niestety, nie zawsze spotyka się on z pozytywnym odbiorem ze strony władz samorządowych. Poniżej przedstawiamy przepisy prawne, które jasno wskazują, ze uczestniczenie w sesjach rad gmin, posiedzeniach komisji i zebraniach wiejskich jest obywatelskim prawem i przywilejem, którego nikt nie może nam zabronić.

  1. Konstytucja RP art. 61 stanowi, że obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu. Ograniczenie tego prawa, może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa.

  2. Ustawa z dnia 6 września 2001r o dostępie do informacji publicznej w art. 2 ust. 1 stanowi, że prawo dostępu do informacji publicznej przysługuje „każdemu”, co oznacza, że np. nie tylko mieszkańcy danej gminy mogą przysłuchiwać się posiedzeniom jej rady lub komisji, ale mogą to być również mieszkańcy innych miejscowości, czy wręcz innych krajów. Ustawodawca użył słowa „każdy” gdyż dostęp do informacji jest prawem człowieka i tylko w wyjątkowych przypadkach prawo takie może zostać ograniczone. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy, w ślad za powołanym przepisem Konstytucji, posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów są jawne i dostępne. Kolegialnymi organami, w których posiedzeniach mieszkańcy mogą brać udział są oprócz rady gminy również rady osiedli czy zebrania wiejskie w sołectwie.

  3. Ustawa o samorządzie terytorialnym w art. 11b stanowi, że jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.

  Zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich może określać statut, ale co ważne mogą to być tylko zasady „techniczne” lub wynikające ze specyfiki pracy danej jednostki, czyli np. w jakich godzinach można przeglądać różne dokumenty w urzędzie, lub kto jest odpowiedzialny za ich udostępnienie. Statut gminy nie może ograniczać dostępu do określonych informacji, albo odmiennie ustalać warunki tego dostępu niż czyni to Konstytucja i powołane ustawy.

  4. Żądanie informacji na wniosek.

  Ogólną zasadą dostępu do informacji publicznej w sposób inny niż poprzez udział w posiedzeniu rady i komisji jest umieszczanie informacji w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu.

  Jeżeli interesująca nas informacja tam się nie znajduj e to zgodnie z art. 10 ustawy o dostępie do informacji publicznej możemy złożyć wniosek. Wniosek taki, może mieć dowolną formę, tzn. może być wysłany zwykłym emailem i nie musi posiadać podpisu elektronicznego. To wnioskodawca decyduje o formie i sposobie dostępu do informacji. Oznacza to, że nie można np. w statucie gminy określić, że dostęp polega tylko na wglądzie do dokumentów w siedzibie urzędu. Możemy żądać udostępnienia informacji w formie ksero, zeskanowanych przesłanych na adres mailowy, itp. Tylko brak odpowiednich środków technicznych (np. brak skanera) może upoważnić urząd do propozycji zmiany formy i sposobu dostępu do dokumentów (art. 14 ust. 1 i ust.2 ustawy o dostępie do informacji publicznej).

  W przypadku odmowy dostępu do informacji, musimy otrzymać decyzję administracyjną, od której możemy się odwoływać.

  Odpowiedz
 4. aw

  GRATULUJĘ STRONKI!!!
  ADRES DOSTAŁEM PRZEZ PRZYPADEK I… JESTEM POD WRAZENIEM! BRAWO! TAK TRZYMAĆ!
  TA TZW NOWA OFICJALNA STRONKA BE, BLE P. SŁOMKI TO… A SZKODA PISAĆ! SAMI WIECIE I PROWADZICIE STRONKĘ Z GŁOWĄ I DLA LUDZI!!!
  PS; SPRAWY TRUDNE DLA OBECNEJ „WADZY” MOŻEMY JAKO OBYWATELE/WYBORCY ZAŁATWIĆ W CZASIE JESIENNYCH WYBORÓW… URNA WYBORCZA PUSTKI NIE ZNOSI!!! CZAS NA ZWARCIE SZEREGÓW I…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *