Po sąsiedzku: Jarmark Św. Michała

jarmark_św_michałaOd 20 do 29 września na Małym Rynku w Krakowie będzie obywał się Jarmark na Świętego Marcina. 

Dawniej był to największy Jarmark w średniowieczu. Obowiązywał wtedy między innymi przywilej drożny, który zobowiązywał kupca do wjazdu, wraz z towarami na sprzedaż, do miasta leżącego na szlaku.

Dziś jarmarkowi towarzyszą pokazy obrzędów pożegnania lata i powitania jesieni, w wykonaniu autentycznych zespołów folklorystycznych. Odbędzie się także mnóstwo konkursów, między innymi nawlekanie czerwonych krakowskich korali. Ten kto najszybciej nawlecze, zabierze je ze sobą do domu.

Zawody przewidziane przez organizatorów:

Rzucanie do puszek

Ustawienie 5 puszek w rzędzie i strącanie ich przez rzut piłeczką z odległości ok. 3- 5 m. Wygrywa ten, co straci wszystkie puszki. 

Wrzucanie ziemniaków do ducki [koszyka]

Ustawienie ducki w dalszej odległości i wrzucanie ziemniaków 3 szt. do ducki – wygrywa ten, kto wrzuci wszystkie ziemniaki. 

Szukanie jajka w ducce

Do ducki napełnionej słona wkładamy kilka ziemniaków i jedno jajko. Konkurencja polega na znalezieniu jajka w czasie grania muzyki – wygrywa ten, co znajdzie jajko i pokaże przez podniesienie do góry.

Slalom z miotłami

Ustawiamy 3 stojaki w dwóch rzędach. Dwie osoby startujące miotła popychają główkę kapusty pomiędzy stojakami. Wygrywa ten, kto pierwszy dopcha kapustę do mety.

źródło: www.kiermasze.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *