Miesięczne archiwum: Styczeń 2017

Kod czerwony w Małopolsce

We wtorek 31.01.2017 r. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z fatalnym stanem powietrza wprowadził na terenie Małopolski kod czerwony (trzeci, najwyższy stopień alarmu).

Oznacza to, że mogą zostać podjęte nadzwyczajne ograniczenia: zakaz palenia w kominkach, ograniczenie ruchu pojazdów, zakaz wjazdu pojazdów powyżej 3,5 t do centrum miasta albo wstrzymanie pracy huty.

Kod czerwony obowiązuje 2 doby (do 2 lutego 2017 r. do godziny 12:00). Wiadomo, że władze zwlekały z podjęciem decyzji o wprowadzeniu III stopnia zagrożenia.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Źródło: www.dziennikpolski24.pl; www.gazetakrakowska.pl

Uwaga na dzieci!

Od kilku dni w sieci krążą informacje dotyczące krążącego po powiecie krakowskim czarnego samochodu. Kierujący zaczepia dzieci i proponuje podwiezienie do domu.

Zgłoszenia dotyczące podejrzanego kierowcy dochodzą z Nawojowej Góry, Węgrzec i Bolechowic. Zgłoszeń jest coraz więcej, jednak rysopisy pojazdu (mówi się o ciemnym/ czarnym samochodzie), jak i samego kierowcy nie są zbieżne. Policja sprawdza wszystkie doniesienia. Rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń informuje, że być może mamy do czynienia z osobą ze skłonnościami do pedofilii.

Niezależnie od tego, ile prawdy jest w zgłoszeniach warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dzieci:
– Nigdy nie zostawiać małego dziecka bez opieki, nie zostawiać dziecka w wózku przed sklepem.
– Dziecko powinno jak najwcześniej znać swoje imię i nazwisko, a także imiona rodziców.
– Do 10. roku życia dziecko nie powinno zostawać samo w domu.
– Dzieci poniżej 7. roku życia nigdy nie powinny bawić się same na podwórku. Wyglądanie przez okno raz na kilka minut nie jest właściwą opieką!
– Gdy wychodzisz z dzieckiem na spacer, do supermarketu, na festyn, pamiętaj, że to Ty masz pilnować dziecka, a nie ono ma pilnować się ciebie!
– Naucz dziecko, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi, nie może przyjmować od obcych osób żadnych prezentów, słodyczy.

Źródło: krknews.pl; dziennikpolski24.pl; lovekrakow.pl